Eerste 3D-geprinte gebouw van Europa onthuld

dinsdag 29 augustus 2017
timer 2 min
De basis voor de ontwikkeling van het eerste 3D-geprinte gebouw van Europa is gelegd. Het Voorlopig Ontwerp is gereed en door nieuwe artist impressions lijkt het nu toch écht te gaan gebeuren. De bouwaanvraag voor het gebouw is deze maand ingediend.

De Vergaderfabriek wordt het eerste 3D-geprinte gebouw van Europa. Het is een initiatief van De Slaapfabriek uit Teuge en Centre4moods, die door de keuze voor de innovatieve bouwmethode een besparing van 40 procent CO2 en 75 procent afval zorgen. De projectleiding is in handen van Hugo Jager van Revelating, adviesbureau bij 3D-printen.


“In de afgelopen maanden is het gelukt om het conceptontwerp te vertalen naar een constructie die kan worden geprint,” aldus Jager
in een persbericht. “De stap is cruciaal voor de testfase en vormt tevens de basis voor de ontwikkeling van het Definitieve Ontwerp. Een mooi resultaat van co-creatie en multidisciplinair overleg van het consortium.”



Details

Een 3D-geprint huis van bio-plastic kennen we al in Nederland, maar dit project is uniek in de zin dat er nog nooit eerder een gebouw met ronde vormen van beton in 3D is geprint. “De Vergaderfabriek bestaat uit een multifunctionele, cirkelvormige ruimte die breekt met de gangbare orthogonale, zeg maar rechthoekige opzet voor vergaderlocaties,” aldus architect Pim van Wylick van The Form Foundation. “Het is een alzijdig driedimensionaal gebouw dat zich kenmerkt door een vloeiende en complexe vormgeving.”


“Delen van het dak worden door robots gefabriceerd, wat ertoe leidt dat het gebouw grotendeels rechtstreeks vanuit het digitale (computer)model gefabriceerd wordt. De complexe hybridestructuur bestaat uit allemaal unieke elementen die geautomatiseerd en/of gerobotiseerd gebouwd en geassembleerd worden. Het gebouw is zodoende niet ‘slechts’ een showcase voor 3D-printen, maar een holistische benadering van een geautomatiseerd bouwproces waarin disciplines, projectfases en verantwoordelijkheden naadloos in elkaar overgaan.”



Consortium

Het consortium dat heeft gewerkt aan het project bestaat uit een reeks grote namen in de 3D-printwereld: The Form Foundation, Witteveen+Bos, CyBe, Van Wijnen, Engie, Revelating, Elma Media, Lexence Advocaten, De Slaapfabriek en Centre4moods. Dit consortium wordt tevens ondersteund door de TU/e en Clean Tech Regio.


Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Eerste 3D-geprinte gebouw van Europa onthuld

Render van De Vergaderfabriek, het eerste 3D-geprinte gebouw van Europa.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Genomineerden BNA Beste Gebouw van het Jaar 2026 bekend

28 apr om 13:25 uurtimer2 min

De Koninklijke Bond van Nederlandse Architectenbureaus (BNA) heeft de acht genomineerden voor BNA Beste Gebouw…

Lees verder »
descriptionArtikel

The Timber Truth: 16 mythes houtbouw ontkracht

25 mrt om 07:30 uurtimer7 min

In het recent verschenen Engelstalige boek The Timber Truth heeft houtbouwexpert Pablo van der Lugt liefst…

Lees verder »
descriptionArtikel

Houtbouw: verzekerbaarheid onder druk

24 mrt om 07:30 uurtimer3 min

Houtbouw groeit als duurzaam alternatief voor beton en staal, maar de verzekerbaarheid van grootschalige…

Lees verder »
descriptionArtikel

Adriaan Dessingprijs 2026 zoekt bijzondere Westlandse projecten

19 mrt om 07:30 uurtimer2 min

Westlandse projecten staan in 2026 in de schijnwerpers met de vijfde editie van de Adriaan Dessingprijs. De…

Lees verder »
descriptionArtikel

Drijvend licht maakt waterkwaliteit zichtbaar

12 mrt om 07:30 uurtimer4 min

Waterkwaliteit is een groeiende zorg, terwijl het probleem voor veel mensen onzichtbaar blijft. De installatie…

Lees verder »
descriptionArtikel

Carbon budget: de tijd dringt

3 mrt om 09:00 uurtimer2 min

In de nieuwe publicatie Low Carbon Urbanism leggen experts van BURA, LEVS architecten en Urban Climate…

Lees verder »
descriptionArtikel

Jasmin: isoleren met houtvezels omhuld door leem

26 feb om 07:30 uurtimer11 min

Naast houtbouw neemt het gebruik van biobased isolatiematerialen steeds verder toe. Materialen als vlas, stro,…

Lees verder »
descriptionArtikel

Heldere Net Zero-standaard voor de gebouwde omgeving

10 feb om 09:30 uurtimer3 min

De Dutch Green Building Council (DGBC) introduceert, samen met SKAO en Climate Cleanup, een nieuwe Net Zero-…

Lees verder »